Araç Kullanma Pratik Bilgileri ve Önerileri

  blog_1

  Trafikte doğru ve bilinçli araç sürebilmek için gerekli pratik bilgiler:

  Manüel (vitesli) araçlarda vites değiştirmeler nasıl yapılmalıdır:

  İlk önce vites topuzunun üstünde ki şema iyice incelenmeli ve görsel hafızamıza alarak viteslerin yerleri ezberlenmelidir zira vitesler bakılmadan değiştirilmelidir. Manüel araçlarda, tek rakam sayılı olan vitesler 1, 3 , 5 ön ileri de olan vitesler, hepsin de aynıdır. Manüel araçlarda, çift rakam sayılı 2, 4, varsa 6. vitesler geriye doğru olanlardır ve hepsinde aynıdır.

  Aracı birinci vitese almak: İlk önce vitesin boşta olmasını sağladıktan sonra Vites değişimi için debriyaj pedalına tam sonuna kadar basılır. 1.vites için boş konumdan vites topuzunu kendimize doğru çekerek ve öne iterek alınır.

  Yine vitesi yükseltmek için debriyajın sonuna kadar basılır, 2. vitese geçmek için vites topuzunu kendimize doğru bastırarak düz bir çizgi halinde aşağı doğru çekeriz.

  Tekrar vites yükseltmek için debriyaja sonuna kadar basarak 2. vitesten 3. vitese geçmek için vites topuzunu ikinci vitesten tutmadan çıkartıp ön ileri doğru rahatça iterek üçüncü vitese alınır.

  Vitesi dahada yükselmek için debriyaj sonuna kadar basılı, üçüncü vitesin tam karşısı olan dördüncü vitese düz çizgi halinde vites topuzu aşağı doğru çekilerek alınır.

  Vitesi daha yüksek vites olan beşinci vitese almak için vitesi debriyaja basarak 4. vitesten çıkarıp elimizle sağa doğru itip daha sonrada öne doğru iterek beşinci vitese alınmış olur.

  Aracın geri manevra vitesi değişik şekillerde karşımıza çıkar. bazı araçlarda mandallı olarak tabir ettiğimiz şekildedir kimi araçlarda da 5. vitesin tam karşısındadır.

  Mandallı geri vitesli araçlar da araç boş konumuna alındıktan sonra mandal yukarı doğru çekilerek kendimize doğru çekerek öne doğru itilir. diğer geri vitesli araçlarda ise , beşinci vites teki gibi sağa doğru itilir bu sefer aşağı doğu çekerek geri vitese alınmış olur.

  Kullanacağımız aracın pedalları ne şekilde kullanılmalıdır:

  Araçlarda sol ayakla sadece debriyaj pedalı kullanılmalıdır. Bu pedal basışı sert olduğundan sol ayak refleksi de sert olur dolayısıyla diğer pedallar daha hassas kullanılması gereken pedallar olduğundan sol ayağımız sadece debriyajı kullanmalıdır. Öncelikle ayağımızın topuk kısmı yere değmeyecek şekilde yerden dizimiz ile birlikte kaldırılır. Ve ayağımızın 3/1 lik kısmı yani ayak parmaklarımızla tabanın birleştiği kesimle basılmalıdır.

  Diğer bir ayağımız da fren ve gaz pedalına hitap eder. Buradaki ince detay sağ ayağımızı yerden kaldırmadan V harfi yapar gibi kullanmaktır. yani bu ayağımızla iki pedalı da rahatça kullanabilmek için can alıcı nokta burasıdır.

  NOT: Araç kullanma serüvenimiz daha iyi ve başarılı olsun istiyorsak lütfen kıyafet ve ayakkabı seçimine dikkat etmeliyiz. dar olmayan kıyafetler tercih etmeliyiz ki rahat hareket edebilelim. Ayakkabılar çok önemlidir altı ince tabanlı olması vede topuk olmaması daha rahat pedalları hissetmenizi sağlar ve sürüş konforunuz ve daha kısa sürede bu işi çözersiniz.

  Bilgi almak istiyorum