Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  blog_1

  Araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz:

  1- Sürücü olarak alkollü araç kullanmamalıyız. Alkol insan vücudun da belirli bir seviyeden sonra reflekslerimizi yavaşlatır ve sürücü koltuğunda tehlikelere karşı doğru tepki veremeyiz dolayısı ile kaza kaçınılmaz olur.

  2- Otomobilinize bindiğinizde kişisel ayarlarınızı yaptıktan sonra harekete geçmeden mutlaka emniyet kemerinizi kullanınız. Bu sayede tehlikeli durumlarda hayati önem taşıyan bir etken devreye girmiş olur. Emniyet kemeri takılı değilken yapacağınız en ufak bir çarpışma anında bile vücudumuzun herhangi bir yerin de ne denli bir hasar oluşacağını unutmamalıyız.

  3- Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da far kullanımı . Farlarımızı gündüz yada gece olarak ayırt etmeden yakmalıyız. Far yakılması olası tehlikeli bir durumda daha dikkat çekmek için önemli bir rol oynar.

  4- İyi bir sürüş konforu için oturuş pozisyonunuzu çok iyi ayarlamak gerekir. Araç kullanmak çok önemli bir iştir. Bu ciddiyeti Sürüş esnasında mümkün olduğu kadar göstermeliyiz.

  5- Direksiyon hakimiyetini en üst seviyede tutmak için, klasik bir yöntem olana 9- 15 pozisyonunda tutmalıyız. Olası bir ani refleks durumunda böyle tutuş şekli ile daha fazla çevirme şansımız olacaktır. Ne çok yakın nede çok uzak olmalıyız. Hızlı akan sürüş esnasında çift elle tutmalıyız.

  6- Araç kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de seçmiş olduğumuz kıyafet ve ayakkabılar dır. Sürücü ne vücudunu saran sıkı bir kıyafetler yada çok geniş kendi ölçüsünden büyük benden kıyafetler tercih etmemelidir. Hareketlerimizi kısıtlamayan kıyafet tercihleri araç kullanmamızı kolaylaştıracaktır. Bir diğer unsurda ayakkabılardır. Ayakkabı seçimimizi çok iyi tercih etmeliyiz. Pedallarla aramızdaki bağı sağlayan ayakkabılarımız dır. . Ne çok geniş olmalı, Nede çok küçük olmalıdır. Ne çok kalın tabanlı nede çok ince olmalıdır pedalları rahat bir şekilde hissetmemizi sağlayan ayakkabı tercihi sürüş konforunu artıracak vede tehlikeli anlarda rahat bir şekilde pedalları doğru şiddette kullanmamızı sağlayacaktır.

  7- İyi bir sürücülük yapabilmek için araç içi kişi sayısına dikkat etmeliyiz araç içi fazla kalabalık bizim sürüş kalitemizi azaltır. Ve çok tehlikeli bir durum yaratabilir. Sürüşümüzü etkileyen durumlar görüş kısıtlılığı gibi sürücüyü etkileyen fazla kişilerle yolculuk etmemeliyiz.

  Bilgi almak istiyorum