Araç Kullanma İncelikleri

  blog_1

  ARAÇ KULLANMA İNCELİKLERİ:

  Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarmalıyız. Manuel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalısınız. Otomatik şanzımanlı araç kullanıyorsanız kalkışlarda ve hızlanmalarda asla gaz pedalına sonuna kadar ve hızlı bir şekilde basmayın. Nerede duracağını bilmelisin

  Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydalanmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basmalısınız.

  Karla kaplı yolu görmek önemli

  Kötü hava koşullarında sileceklerin çalışmaması ve cama yapışan şeylerin görüş açısını engellemesi kazaların başlıca sebeplerinden birisi olup görüş açımızın temiz ve açık olmasına dikkat etmeliyiz. Kışın yağmurlu yada karlı havalarda cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koyarak soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önleyebilirsiniz.

  Yeni başlayanlar için karda araç kullanma dersi

  Camların buğulanmasını engelleyerek birçok kaza riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Camlar buğulandığında yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin ve fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin.

  Yanınızda tüm ekipmanların olması şart

  Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

  Sadece kışa değil, her türlü hava koşuluna hazır olun!

  Bilgi almak istiyorum