İlk Direksiyon Dersi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  blog_1

  İlk Direksiyon Dersi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Ehliyet belgesi almak için uzun yıllardır sürücü ve ehliyet kurunsa gitmek ve onun ardından yapılan yazılı ve uygulama sınavlarından geçerli not almak gerekir. Uzun yıllardır yürüyen bu sistemde sürücü ve ehliyet kursuna gitme zorunluluğu bireyin yazılı ve uygulamayı da rahat bir şekilde uygulamasını sağlamıştır. Bu kapsamda bakıldığında ehliyet yani sürücü belgesi almak isteyen bireylerin ilk aşama olan kursa gitmeleri gerekir. Her bir kursun içeriği genel hatları ile şu şekildedir. Öncelikle yazılı sınavda karşınıza çıkacak olan konulara dair genel bilgiler öğrenirsiniz, ilk yardım dersleri uygulamalı olarak öğretilir ve direksiyon dersleri verilir. Belirli bir süreyi tamamladıktan sonra sınava tabi tutulur. İlk direksiyon dersi diğer derslere göre oldukça heyecanlıdır.

  Direksiyon Dersinde Öğretilenler

  İlk direksiyon dersi ve daha sonrakilerde bireye, öğrenciye direksiyonda nasıl duracağı ve nasıl araba kullanması gerektiği gibi temel bilgiler öğretilir. Şerit izleme kurallarının öğretildiği derslerde temel hâkim ilke öğrencinin direksiyona hâkimiyetini kurması amaçlanır. Aracın tanıtıldığı dersler olan direksiyon derslerinde vites ve debriyaj gibi durumlar hakkında da genel bilgiler verilebilir ve okula göre bu alanlarda eğilim değişebilir. Direksiyon dersinin temel mantığı öğrencinin yazılı ve sözlü olarak öğrendiği trafik kuralları, arabanın yapısı ve nasıl kullanacağını gerçek hayatta uygulamada görmektir. Direksiyon derslerinde öğrenci sürücü kursunda öğretmende yandaki koltukta her an müdahalede bulunacak konumdadır.

  Direksiyon Dersi ve Öğrencilere Tavsiyeler

  İlk direksiyon dersi diğer direksiyon derslerine göre daha heyecanlıdır. Özellikle sürücü ve ehliyet kursuna gitmeden önce araba kullanmamış veyahut araba ile yakından ilgilenmemiş bireyler için. Bu da bireyin özellikle ilk direksiyon dersinde heyecanlanmasına sebep verebilmektedir. İlk direksiyon dersi ve daha sonrasında bireyin koltuğa ve direksiyona alışması için yapması gerekenler şunlardır.

  • Öncelikle sakin olmalıdır.
  • Sürüş esnasında ortalama bir sıklık içinde aynaları kontrol etmelidir.
  • Hız yapanları yavaşlatmaya çalışmaması gerektiğini ilk direksiyon dersinde uygulamalı olarak yaşayacağı için bu kişileri yavaşlatmamaya çalışmaması konusunda bir yorum yapmaya gerek yoktur.
  • Uykulu iken gerçek hayatta araç kullanmayacağı gibi derse de gitmemelidir.

  Bilgi almak istiyorum