Şeritler Kara Yolu Ve Önerileri

  blog_1

  ŞERİT VE YOLLARA KATILIMLAR:

  Taşıtların katar halinde bir yolu kullanmasını sağlayan yollar, üzerinde sıralar halinde gidilmesini sağlayan şerit diye adlandırdığımız yollara kara yolu diyoruz. Kara yolu kullanımı araçlarımızın dizinler halinde gitmesini sağlamak için şerit çizgileriyle bölüm bölüm ayrılmıştır. Sürücüler de bu kurallara uymak zorundadırlar.Bu sürüş şekli taşıtlar ve o yolu kullanan diğer bireyler için büyük önem taşımaktadır.

  Herhangi yapılacak kural dışı bir kullanım yada kural dışı hız, hatalı sollama, araç geçme ve yol verme kurallarına uyulmaması gibi konularda uyulmayan her kural hataları ve devamında istemediğimiz kazaları meydana getirir. Bu durumda hiç istediğimiz bir durum değildir.İstanbul şehri kalabalığı yoğunluğu ve ve çok fazla aşırı nüfusuyla önde gelen şehirlerdendir. Ve buda çok fazla araç ve dolayısı ile çok yoğun bir trafik demektir.

  İYİ BİR DİREKSİYON EĞİTİMİ SİZİN YOLLARA DAHA RAHAT GİRMENİZİ SAĞLAR:

  Bu kadar yoğun bir trafiği çözmek vede diğer aksayan konuları çözmek biz sürücülerin biraz sorumluluk almasıyla daha akıcı hale gelebilir. Bazı trafiği rahatlatabilecek hal ve hareketler için de olur ve kara yollarını kullanırken daha dikkatli olursak biraz da olsun trafiğin akıcılığına yardımcı olacaktır Kara yollarına giriş kurallarına uygun hareket etmemiz, tali yol ana yol ayrımlarında geçiş üstünlüğüne uygun hareket etmemiz, yoldan çıkış kurallarına uyum sağlayarak hareket etmemiz gibi konularda dikkatli olmamız kara yolunun akıcılığı yönünden fayda sağlayacaktır.

  Trafiğin yola girmeye uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını tanıyınız.

  Araç geçme ve yol vereme: Taşıtlar hız durumlarına göre uygun şerit seçmelerine dikkat etmelidir. Aksi taktirde uygun şerit de olmamaları onların sayesinde trafik yoğunluğuna sebep olacaklarını bilmelidirler. Ağırlığı ve hız olarak daha yavaş olan araçların yolun daha az akıcı bölümü olan en sağ şeridi tercih etmelidir. Bu araçları geçebilecek hızda olanlar sollama kurallarına uygun hareket ederlerse kaza riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Burada sadece geçen araçlar değil geçilen araçlarında hal ve hareketleri de önem arz eder.

  İYİ BİR DİREKSİYON EĞİTİMİ SİZİ KARA YOLUNDA GÜVENLİ ARAÇ KULLANMANIZI SAĞLAYACAKTIR !!!

  Araç geçmeye karar vermeden yol ve trafik kontrolünü sağladıktan sonra önce gidiş yönüne göre aynalar kontrol edilmeli, kör noktada araç olup olmadığı kontrol edilip varsa araçların geçmesi beklenerek, omuz bakışı ile bakın ve çıkış yönünüze uygun sinyali verin, geçtiniz araca çok yaklaşmayın ve geçtikten sonra hemen önüne geçiş yapmayın, araç sollamanın yasak olduğu hallerde yasağa uyunuz, hatalı sollamanın ne denli tehlikeli olduğunu test etmeyiniz, servis araçları ve otobüsleri dolmuşları minibüsleri kısaca toplu taşıma yapan araçlara dikkat edin, geçiş üstünlüğüne uyun.

  Bilgi almak istiyorum