Uzun Yol Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

  blog_1

  Uzun Yolculuklar Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

  Tatil yada memlekete gidiş gibi uzun sürecek yolculuklar öncesi hazırlık yapmamız kendi güvenliğimiz, yolcu güvenliği vede diğer yol kullanıcıları tarafından da önem arzetmektedir. Güvenli bir seyahat öncesinde arabaların uzun yola hazır olması gerekir. Araç sahipleri yola çıkmadan önce motor bakımlarını, yağ kontrollerini, filtre değişimlerini gibi önlemleri almalıdırlar. Gerektiğinde araçları yetkikili teknik servise götürüp bir dizi kontrolden geçirtmek gerekir. 

  Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

  Uzun yol için hazırlıklar yapılırken arabanın kasko ve sigorta sürelerine mutlaka bakılmalıdır. Yol sırasında ya da yolculuk dönüşünde bu tarihlerin geçirilmemesi önemlidir. Mekanik kontrollerin yaptırılması ve gerekirse aracın bakıma alınması gerekir. 

  Filtre Değişimleri

  Yaz ya da kış mevisimi fark etmeksizin klima filtrelerine bakılmalıdır. Gerekirse bu filtreler yenilenmelidir. Araç performansına doğrudan etki eden hava filtreleri de mutlaka bakıma alınmalıdır.

  Fren Sistemi Kontrolü

  Arabanın en önemli bölümlerinden biri frenlerdir. Fren sistemi yetkili servise kontrol ettirilmelidir. Özellikle soğuk havalarda fren sisteminde daha fazla arıza meydana gelebileceği için zamanında önlem alınması gerekir.

  Lastik Kontrolü ve Değişimi

  Uzun yol öncesi lastiklerin havası kontrol edilir. Aynı zamanda lastiklerin dış derinliklerine de bakılır. Bu derinlik 3 milimetrenin altına düşmemelidir.

  Rot-Balans Ayarı

  Direksiyon hakimiyeti ve yol kontrolü uzun yol için hayati önem taşır. Bu nedenle rot-balans ayarları mutlaka yaptırılmalıdır.

  Far Ayarı

  Özellikle gece yolculuk yapacaklar hem elektrik tesisatı hem de far ayarlarını kontrol etmelidir.

  Yağ Değişimleri ve Diğer Sıvı Kontrolleri

  Aracın sahip olduğu sıvılar kontrol edilmelidir. Hidrolik direksiyon yağı, fren hidroliği, soğutma suyu ve şanzıman yağının miktarlarına bakılmalıdır. Eğer eksiklik varsa tamamlanmalıdır.

  Eğer motor yağı değişim zamanı geldiyse mutlaka yağ değişmelidir. Yağ çubuğu yardımı ile seviye kontrolü yapılır seviye yetersizse yağ eklenir. Ek olarak arabanın alt takımlarına doğru bakarak herhangi bir sıvı sızıntısının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  Silecek Değişimleri ve Yardımcı Malzemeleri

  Yağış olsun veya olmasın silecekler eskimiş ise yenilenmelidir. Görüş açısı ve sürüş güvenliği ile ilgili olarak bu konu ihmal edilmemelidir.

  Bagajda taşınacak kriko ve bijon anahtarlarının sağlamlığına bakılmalıdır. Aynı zamanda ilk yardım çantası ve yangın söndürme tüpünün de araçta hazır olması gerekir.

  Sürücü Hazırlığı

  Sürücü konforu için araç sürecek kişinin rahat kıyafetler giymesi, terlemeye karşı yedek kıyafet taşınması önerilir. Yol öncesi sürücünün uykusunu alması da şarttır.

  Bilgi almak istiyorum