Kapat

Kötü hava ve kötü zemin koşulları

Kötü hava ve kötü zemin koşullarında güvenli bir sürücülük için bilinmesi gerekenler:

Kötü hava koşullarında güvenli bir sürüş için ihtiyacınız olan şeyler: Her şey den önce bilinmesi gereken kötü kış şartlarında mümkün olduğu kadar kendi özel araçlarımızla trafiğe çıkmamak. Mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız. Güvenli sürüş teknikleri, karda, buzlu zeminlerde ve ıslak zeminlerde araç kullanmanın püf noktaları, acil durumlar için aracınızda bulunması gereken malzemeler ve aracınıza en uygun bir lastik seçimi... Karlı ve buzlu havada trafiğe çıkacak sürücülerin sürüş şekillerini yol ve hava şartlarına uydurmaları ve her zamankinden daha dikkatli araç kullanmaları büyük önem taşıyor.

Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarmalıyız. Manüel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalısınız. Otomatik şanzımanlı araç kullanıyorsanız kalkışlarda ve hızlanmalarda asla gaz pedalına sonuna kadar ve hızlı bir şekilde basmayın. Nerede duracağını bilmelisin

Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydalanmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basmalısınız.

Karla kaplı yolu görmek önemli

Kötü hava koşullarında sileceklerin çalışmaması ve cama yapışan şeylerin görüş açısını engellemesi kazaların başlıca sebeplerinden birisi olup görüş açımızın temiz ve açık olmasına dikkat etmeliyiz. Kışın yağmurlu yada karlı havalarda cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koyarak soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önleyebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için karda araç kullanma dersi

Camların buğulanmasını engelleyerek birçok kaza riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Camlar buğu yaptığında yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin ve fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin.

Yanınızda tüm ekipmanların olması şart

Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

Araç kullanma işi, Sizi olduğu kadar çevrenizdekileri de ilgilendiren ve birçok çevre şartıyla alakalı bir iştir. Basit gibi görünür ama zorluklarla dolu bir süreçtir. Biraz kişisel becerilerimizi geliştirmekle de alakalıdır. Amacımız kişinin araç kullanma konusundaki eksiklerini tamamlayıp başarılı bir sürücü olmasını sağlamaktır...

İletişim