Kapat

ARAÇ KULLANIMI PRATİK BİLGİLER

Aracın Motorunu çalıştırma:

Araca oturduğunuzda ayarlarınızı yaptıktan sonra sıra motoru çalıştırmaya gelir. Debriyaj pedalına basılı tutun ayağınızı yada vitesi boşa alın. Kontak anahtarını çevirerek ateşleme konumuna getirerek aracı çalıştırınız. Debriyaj pedalına basarak vitesi birinci vitese yani aracın kalkış vitesine getiriniz. aracın el frenini indirdikten sonra, gaz vererek ayağınızı debriyaj pedalı üzerinden yavaş yavaş bırakarak aracı harekete geçirin.

Duruş:

İlk önce yapılması gereken sağ ayağınızı gaz pedalından çekin, eğer hız varsa yada iniş eğimli bir yolda isek doğru duruş şekli olan önce frene basılır hız düşürülür ondan sonra debriyaja basarak aracın doğru duruş yapması sağlanır. Ama araç yeteri kadar yavaş yada yokuş eğimli bir yolda isek durum olarak burada da yapmamız gereken ilk önce debriyaj pedalına basarak daha sonra fren yapılarak araç bu durum için doğru duruş şekli ile durdurulur.

Araç motorunu stop etmek:

Araç doğru duruş şekli uygulanarak durdurulduktan sonra, aracı durdurduğunuz zeminin eğimine göre araç stop ettirildikten sonra düz bir zeninde yada yokuş yukarı bir yolda ise araç 1. vites konumuna getirilerek el freni çekili pozisyona getirilir. Eğer yol aşağı eğimli bir yolda ise duruş yapıldıktan sonra aracın vitesi (R) geri vites pozisyonu na getirilerek el frenini çekerek araç durdurulur.

Araç kullanma işi, Sizi olduğu kadar çevrenizdekileri de ilgilendiren ve birçok çevre şartıyla alakalı bir iştir. Basit gibi görünür ama zorluklarla dolu bir süreçtir. Biraz kişisel becerilerimizi geliştirmekle de alakalıdır. Amacımız kişinin araç kullanma konusundaki eksiklerini tamamlayıp başarılı bir sürücü olmasını sağlamaktır...

İletişim