Kapat

AYNALAR VE AYNALARA BAKIŞ AÇILARIMIZ

Kara yolunda araç kullanmaya başladığımızda önem vermemiz gereken bir hususta aynalarımızdır. Sağ geriyi görme, sol geriyi görme ve iç geriyi görme aynaları. Sadece ileriyi görmek yetmeez ve yanımızda ki (çevremizdeki) ve geriden gelen araçların hal ve hareketleri bizim için önemlidir.

İşte bu açıdan aynalara olan ilgimizi artırmalıyız ki bu ilgiyi gösterirken nelere dikkat etmeliyiz...

İlk olarak aynaları oturuş pozisyonumuza göre doğru bir açıyla ayarlamalıyız.Aynalara bakış yönümüz, açımız, hızımız yoldaki şeritteki konumumuz göstereceğimiz dikkatin ana unsurlarıdır. Arkadan gelen araçlarını hızına göre kendi hızımızı geçiş rotamızı duruş sırasındaki güvenliğimizi kontrol etmemiz için hayati önem taşırlar.

Tüm aynalarda bakış açımızla odaklama ve görüş açısı aynı olmadığından dolayı görüşte farklılık ortaya çıkar. Bu farklılık halk dilinde “kör nokta” olarak adlandırılmaktadır.

Kör nokta nedir?

Aynaların en uç noktasında olan gösterme açısının azaldığı ve son bulduğu noktadır. Şerit değiştirmelerde aynaya baktığınızda arkanızı boş gibi görebilirsiniz ancak hemen yanınızda bir araç olabilir. İşte bu araç sizin aynanızın kör noktasında ve siz göremediniz !!!

Peki bunu nasıl önleyebiliriz ?

Otomobilde bunun tek şansı direksiyona doğru biraz daha eğilerek aynaya bakış açısını genişletmektir.

Ancak motosiklette aynanın kör noktasında kalan aracı görmenin 2 yolu vardır;

Bunlardan ilki otomobildeki gibi başımızı geçmek istediğimiz şerit'in aksi yönüne ve gidona doğru yaklaştırıp geçiş yapacağımız şeridin aynasına daha geniş açıyla bakmak.

İkinci ve sıklıkla kullanılan bir sistem ise omuz bakışı. Motosiklet sürücülerinin sıklıkla kullandığı bir bakış sistemidir. Bu bakış maalesef ki çoğu sürücü tarafından yanlış yapılmaktadır neden mi?

Normal trafikte seyrederken doğru şerit değiştirme nasıl yapılır ?

Öncelikle geçiş yapılacak şeridin aynasına bakılır şeridin serbest olduğu görüldüğünde ikinci olarak boynumuzu çenemiz omuz hizasına gelecek şekilde geçiş yapacağımız yöne çevirip kör noktada kalma ihtimali olan araçları kontrol ederiz. Geçişe uygun ise şeride geçeriz.

Ancak bazı sürücüler neredeyse yarı beline kadar dönüp arkadan trafiği kontrol ediyorlar. Bu sırada şeridin geçiş yapmaya uygun olmadığını görüp önünüze döndüğünüzde eğer önünüzdeki araç 20 km yavaşlamış veya aniden durmuşsa arkadan çarpmanız işten bile değildir.

Ayna ve kör nokta kontrolü yaparken gözümüzü asla yoldan ayırmamalıyız. Bu sebeple aynaları karenaj da olan sürücüler aynaları gidonda olanlara nazaran gözlerini yoldan ayırmadan kafayı kaldırmadan daha rahat ayna kontrolü yapabilirler.

Unutmayalım. Doğru bakılmayan ayna hiçbir işe yaramaz.

Araç kullanma işi, Sizi olduğu kadar çevrenizdekileri de ilgilendiren ve birçok çevre şartıyla alakalı bir iştir. Basit gibi görünür ama zorluklarla dolu bir süreçtir. Biraz kişisel becerilerimizi geliştirmekle de alakalıdır. Amacımız kişinin araç kullanma konusundaki eksiklerini tamamlayıp başarılı bir sürücü olmasını sağlamaktır...

İletişim